krótko.w.temacie

#2: czy fb wzmacnia napady żarcia?

Grudzień 2016. Zaglądam do bloga. Z wyrzutem. Nic nie piszę. Nie komentuję. Nie udzielam się w tak zwanej blogosferze już od pół roku. Podobno to niedobrze. Po chwili zaglądam do zaprzyjaźnionych blogów dziewczyn Size Plus. Ze zdziwieniem odkrywam, że one są obecne. „Wow, ile pomysłów”, myślę. „Wow, ale fajne artykuły”, myślę. Piszą regularnie i są widoczne w tak zwanej blogosferze. Podobno to bardzo dobrze. Gaszę tablet z marną miną. Zazdrość miesza się ze smutkiem i poczuciem winy. Porównuję się. Na minus.

Styczeń 2017. Wymieniam kilka twórczych zdań z Anetą Pawlik, która bardzo mądrze pisze o własnych doświadczeniach z jedzeniem napadowym. „Wiesz, mam się średnio”, odpowiadam na jej pytanie o to, co u mnie. „Miotam się między prowadzeniem a nieprowadzeniem bloga.” Natychmiastowa reakcja Anety jest dla mnie kojąca. „O, a chcesz pogadać? Bo ja mam podobne rozkminy co jakiś czas.” Po kilkunastu minutach widzę, że mamy podobnie. Mamy tak samo. Porównuję się. Na plus.

Rok 2015. Badacze z Georgia College & State University prowadzą eksperyment, w którym dowodzą szkodliwości wpływu środowiska mikroblogowego na zachowania żywieniowe i sportowe. Okazuje się, że podglądactwo i śledzenie krótkich informacji podawanych w formie instant, czyli bardzo szybko i skrótowo (np. na blogach, fb lub innych social media) może działać negatywnie na odbiorców. Dlaczego? Bo wzmocni kompulsywne uprawianie sportów, negatywną samoocenę albo chęć dorównania podglądanym ideałom. A zatem. Czy porównywanie się do innych może wzmacniać mechanizmy stojące są kompulsywnym objadaniem? Odpowiedź: Tak. Może. Uważaj więc na to, co wybierasz, gdy podglądasz oraz koniecznie sprawdzaj, co o tym myślisz!


Hefner V., Bowles N., Mobile exercising and tweeting the pounds away: The use of digital applications and microblogging and their association with disordered eating and compulsive exercise, artykuł: cogentoa.com

Pawlik A., Czy social media powodują zaburzenia odżywiania?, blog: anetakpawlik.eu

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply