intymnie. kobiety.

nie musimy być doskonałe, aby być szczęśliwe

Kim jesteś?

Jestem różna. Czasem roztargniona, momentami bardzo poukładana. Jestem kobietą szukającą siebie, obserwującą. Czasem lubię być w centrum uwagi, czasem jestem skryta, chcę pozostać niezauważana. Odkąd pamiętam szukam swojej ścieżki, szukam drogi do siebie.

[…]

Kiedy w nastoletnim wieku zostałam sama z problemem chorych przewlekle migdałów, kompletnie nie rozumiałam swojego ciała i nie umiałam przywrócić sobie zdrowia. Próbowałam sama się leczyć różnymi sposobami. Nadwyrężyłam wtedy swoje ciało, nie rozumiałam, nienawidziłam go. Kilka lat męczyłam się ze skutkami choroby, które ograniczały moją aktywność w wielu sferach życia. Czułam się bezsilna, bez energii, pozbawiona radości życia. Cały czas dążyłam do stanu idealnego, sprzed problemów z migdałami. Życie uciekało mi, jak pochłonięta byłam wyobrażeniem, wizją siebie idealnej.

Wreszcie po wielu latach zmagań ze sobą przyszedł taki czas kiedy zaakceptowałam siebie i faktyczny stan, przestałam walczyć, odbudowałam więź ze swoim ciałem i wtedy stało się coś czego na ten moment jeszcze do końca nie rozumiem i nie jestem w stanie wyjaśnić. Mój świat powoli zaczął się zmieniać w kierunku, który sobie kiedyś wymarzyłam.

W przyszłości chcę wspomnieniami wrócić do tych trudnych chwil, aby lepiej zrozumieć, przyjrzeć się, jeszcze raz zobaczyć co się wtedy wydarzyło. Wówczas będę mogła pełniej oddać swoją historię.

Co myślisz o swoim ciele?

Widzę zgarbioną sylwetkę, która chciałaby się ukryć. Myślę, że nie zawsze moje ciało było słuchane, nie zawsze było akceptowane. Często nadwyrężane, zmuszane, podporządkowane różnym celom. Widzę bezradność ciała, nieumiejętność obronienia siebie. Widzę dawną bezsilność, nienawiść, odrzucenie. Widzę też upór, wiarę, nadzieję, siłę ciała do nawiązania kontaktu z całą sobą oraz z otoczeniem.

Dziś moje ciało tęskni za delikatnością, uważnością z mojej strony. Tęskni za czułym dbaniem, przeznaczeniem czasu tylko dla niego. Chce być słuchane oraz rozumiane.

Gdyby Twoje ciało mogło mówić, to co by opowiedziało?

Chciałoby powiedzieć o strachu przed brakiem akceptacji, odrzuceniem. Opowiedziałoby o swojej niepewności, poczuciu niebycia wystarczająco dobrym. Chciałoby powiedzieć, że boi się samotności, ale także stłamszenia, podporządkowania. Powiedziałoby również, że cieszy się kiedy może być sobą, kiedy jest w pełni akceptowane. Cieszy się kiedy zdrowo się odżywiam, dbam o swoją sprawność fizyczną, ale nie lubi być nadwyrężane fizycznie. Nie lubi kiedy zaniedbuje swoją dietę. Lubi kiedy odnajduję w swoich kształtach kobiecość, kiedy bliska mi osoba również to robi. Nie lubi być zmuszane do trwania w niewygodnych dla niego warunkach, wtedy bardzo szybko traci pozytywną energię. Lubi, kiedy znajduję czas na drobne przyjemności.

Co Twoim zdaniem potrzebują kobiety,
by lubić siebie?

Potrzebują siebie zrozumieć, przyjrzeć się swojej historii, nadać znaczenie swoim doświadczeniom. Potrzebują poznać źródło swoich kompleksów. Uświadomić sobie, że ciało poprzez swoje istnienie przekazuje ważne informacje. Potrzebują odkryć swoje prawdziwe potrzeby. Zrozumieć, że są dla siebie najbliższe i, że warto zadbać o tą relację.

Daj więc sobie czas dla siebie, każda chwila spędzona ze sobą i dla siebie jest naprawdę wartościowa. Dla mnie jest to powrót do „domu”. Zauważaj pozytywne chwile w każdym dniu, delektuj się nimi. Bądź delikatna w kontakcie ze sobą, traktuj siebie z czułością i z szacunkiem. Zatrzymaj się i posłuchaj co mówi do Ciebie Twoje ciało, odgadnij czego tak naprawdę pragniesz. Bądź cierpliwa-w moim przypadku każde odkrycie swoich prawdziwych potrzeb jest ogromną dawką pozytywnej energii i szczęścia. Uświadom sobie, że ciało poprzez swoje istnienie przekazuje ważne informacje, posłuchaj. Zaakceptuj siebie, taką jaką jesteś. Zaakceptuj to co w sobie nie lubisz. Zastanów się dlaczego tak jest? Wczuj się w swoje odczucia. Daj sobie chwilę na uświadomienie sobie doświadczeń, potrzeb, swojej historii, jakie kryją się za tymi wrażeniami. Pamiętaj, nie musimy być doskonałe, aby być szczęśliwe!

Autor: Karolina
Wiek: 28
Zajęcie: doradca zawodowy, psycholog, partnerka, podróżniczka.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply