XL psychologicznie

10 subiektywnych pomysłów na to, jak mądrze dbać o ciało

To teraz wróćmy do sedna. Być może stwierdzisz, że opowiadam banały. Być może uznasz, że to dość naiwne. Powiem jednak. Powiem, ponieważ za każdym razem, kiedy próbuję wracać do sedna, trafiam w to samo miejsce. Chodzi o to, aby się odważyć.

Trzeba wreszcie zaryzykować i powiedzieć „Lubię siebie. Lubię swoje ciało.”

Jak to zrobisz, zaczniesz wreszcie dbać o siebie. Pielęgnować ciało w taki sposób, w jaki lubi być pielęgnowane. Bo chcę Ci powiedzieć, że Twoje ciało jest niesłychanie rozgadane. I na pewno opowiada o swoich marzeniach. A jeśli konsekwentnie twierdzisz, że nie lubisz siebie, prawdopodobnie będziesz je tylko karać. I dostarczać wielu niedobrych rzeczy. I zupełnie nie dosłyszysz, o czym marzy.

No to co, odważasz się? Zaryzykujesz?

 


Ciało i Ty tworzycie związek. Najważniejszy. 
O relacji z ciałem – KLIK

 

Czego ciało by chciało?

10 subiektywnych pomysłów na to, jak dbać o ciało

Dwa dni temu zakończyłyśmy w Programie Autoterapii dla Kobiet moduł pracy dotyczący Ciała. Dziesięć intensywnych i pracowitych dni za nami. To była wielka lekcja słuchania naszych ciał.
Zobacz, co opowiadały. O co prosiły. Na co zwracały uwagę.

Sprawdź listę subiektywnych pomysłów na dbanie, dopieszczanie i cielesną rozkosz.
Zainspiruj się.

 1. Ruch

Moje ciało lubi spacer, marszobiegi, wymachy rękami i podskoki. Koniecznie na zewnątrz. Moje ciało kocha dotyk wiatru na policzku i smaganie słońcem. Nawet śnieżycę lubi. Różnorodność daje mu życie.

 1. Zapach

Moje ciało lubi celebrowanie rytuałów. Balsamy, oliwki i peelingi. Długa gorąca kąpiel. Bez pośpiechu. Delikatnie. Taki specjalny czas spędzony razem. Kameralnie. Intymnie. Tylko ze sobą.

 1. Wsłuchiwanie i odpuszczanie

Moje ciało lubi mówić. Ono nieustannie komunikuje. Dlatego teraz decyduję się wsłuchiwać w potrzeby ciała z uwagą. Czule. Chcę być w kontakcie. Jeżeli będzie potrzebować rozciągania, to poćwiczę jogę, jeżeli odpoczynku, to dam odpocząć. Przecież tylko kiedy słucham, wiem jak reagować.

Moje ciało ma swoje tempo. Czasem lubi zwolnić i odpuścić. Pozwolić innym działać, prosić o pomoc. To takie ważne. Moje ciało dość bycia robokopem i maszyną do samorealizacji. Ono ma różne tempo w określonych dniach dobry albo cyklach miesiąca. I lubi jak podejmuję działania zgodnie z jego tempem.

 1. Huśtawki

Moje ciało lubi być spontaniczne. Lubi eksplorować świat z dziecięcą spontanicznością. Czasem naiwnie. Innym razem odważnie. I bardzo lubi osiedlowe huśtawki. Chcę częściej na nie zaglądać.

 1. Głody

Moje ciało bywa głodne nie tak często, jak to się wydaje mojej głowie. To znaczy, że teraz decyduję się jeść tylko gdy jestem głodna i tylko tyle ile potrzebuje moje ciało. Jeśli głodne są moje emocje chcę sprawdzać, w jaki sposób mogę je nakarmić. Nie uciekam od siebie w jedzenie. Zbliżam się do siebie. To ważne.

 1. Czułe słówka

Codziennie powiem mojemu ciału coś miłego, dobrego. W zamian za tyle lat nienawiści i poniżania. To Fire Wall dla czarnych myśli. Moje ciało lubi, gdy dbam o higienę głowy i nie ulegam obawom albo potencjalnym wirusom niechęci, strachu i lęku. Czuło słówko to dobry antywirusowy program.

 1. Zdrowie

Moje ciało najlepiej wie, czego potrzebuje. Głowa czasem to sprytnie zniekształca.  Dlatego chcę od teraz częściej wysyłać głowę na urlop. Przynajmniej w kwestii marzeń i potrzeb płynących z ciała. Chcę spokojnie oddychać, jeść regularnie, pamiętać o kolorowych i dobrych śniadaniach.

 1. Taniec

Moje ciało lubi tańczyć. Czasem zmysłowo. Czasem lekko i niezdarnie. Czasem zwariowanie. Lubi tańczyć na boso. Na piasku. Indywidualnie lub w mocnym przytuleniu. Moje ciało bardzo to lubi. Lubi jak dźwięki muzyki przepływają przez nie.

 1. Czułość i seks

Moje ciało lubi być dopieszczane przez partnera. Często też chce opowiadać o tym. Często chce poprosić o coś. Pokazać. Sprawdzić. Zbadać. To ważne, by pozwolić wyrazić mu ekspresję w intymnym kontakcie. Czasem potrzebuje czasu, by się odważyć. Tutaj też ma swoje tempo. O tym też mówi.

 

To jest samo sedno, prawda? Powroty do ciała. Powroty do siebie.
A które punkty pasują twojemu ciału? Może chce dopisać swoje?

Trzeba to zrobić, wiesz? Dzisiaj. Tutaj. Z całym bagażem, który masz. Z rozmiarem, który nosisz. Z połamanymi paznokciami. Niedospaniem z powodu ząbkowania. Cellulitem. Pupą, która nie mieści się w spodnie z poprzedniego lata.

Trzeba to zrobić, ponieważ wszystko zaczyna się w tym miejscu.

 

No to zacznij tak:
Ja… {Twoje imię} Lubię siebie. I chcę się tego uczyć.

I jak? Opowiesz? Odpowiesz?

Odważysz się?


Oddychaj. Pozwól temu, cokolwiek czujesz, odsłaniać się. Nie wymuszaj tego. Nie potrzebujesz wkładać wysiłku, po prostu pozwól temu płynąć.
[Gabrielle Roth]

 

Czym jest czas zasłuchania w siebie i ciało?

Zobacz poniżej, co opowiadają o tym czasie Kobiety, Uczestniczki 3 edycji Programu Autoterapii. Jeśli masz ochotę dołączyć do kolejnej edycji, sprawdź o czym opowiada ten Program. A jeśli zainspirowana jesteś do samodzielnej pracy na rzecz odzyskiwania głosu ciała, to polecam ściągnąć zadanie. Przygotowałam formularz specjalnie na tę okazję. Częstuj się. Odważnie.

„Hej Marto, u mnie był to czas doświadczeń. Wydaje mi się teraz, że nieustannie ktoś mnie śledzi. Mówię tu o moich myślach, które są, ewidentnie bliżej ręki jedzącej obiad, bliżej nogi stąpającej po schodach, głowy moknącej podczas śnieżycy.”

„To ja jestem odpowiedzialna za moje ciało I za to jak wygląda. Ja mu pomagam, albo przeszkadzam. Nie mogę go obwiniać, za to co sama mu funduję. Po tych dziesięciu dniach pracy mam postanowienie, by pracować nad sposobem mówienia i myślenia o swoim ciele. To takie ważne!”

„Uf… Było odkrywczo. Dwa tygodnie wypełniły mi różne aktywności, ale z niecierpliwością oczekiwałam, informacji, zadań, wpisów Twoich i dziewczyn na fb. Mimo różnych trudności z dostępem do internetu, czy drukarki… znajdowałam czas i miejsce by wykonywać większość zadań w podręcznym dzienniku na bieżąco. […] Ten Program jest bardzo ważnym punktem mojego dnia (samolot, leżak, spacer z psem, kawa, herbata, poranek, wieczór, czasem noc – jestem bliżej siebie).”

„Wcześniej nie postrzegałam swojego ciała jako całości. Dzieliłam je na kawałki, na to co lubię, na to czego nie lubię. A wydaje mi się teraz, że to nie jest dobre. Że przecież jestem całością i powinnam kochać siebie całą.”

Teraz Twoja kolej.

Dobrej zabawy!

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  ciało kobiety #1 – PSYCHOLOGIA | KOBIETA | ŻYCIE
  22 lutego 2016 at 01:22

  […] Posłuchaj Ciała. Posłuchaj Siebie. Jak to robią inne kobiety? – KLIK […]

 • Leave a Reply